Rozběhej Litvínov je zájmová aktivita, která vznikla v lednu 2016 a jejímž cílem je sdružovat amatérské i závodní běžce z Litvínova a jeho širokého okolí a aktivovat běžce nové, během zatím nepolíbené. Myšlenku nosil v hlavě od podzimu 2015 zakladatel celého projektu David Kunik. „V létě 2015 jsem začal aktivně běhat a chytlo mě to natolik, že jsem si řekl, že by se v Litvínově mělo ze sportovního hlediska něco dělat,“ řekl tehdy David Kunik. Tuto myšlenku uchopil a začátkem roku 2016 si sedl k facebooku a založil stránku s názvem Rozběhej Litvínov. Další den pak ke stránce také vytvořil skupinu, do které začal přidávat své přátele. Projekt tak vznikl a mohl začít psát svou historii.

Z počátku do skupiny přispíval svými příspěvky a výkony pouze David sám, později se začali přidávat další. Jednoho dne vznikl nápad na společný výběh, tzv. rozcvičku. Té se na začátku účastnilo pouze pár běžců, tři nebo čtyři. Vybíhali od Nudle na Koldům a zpět. Později se rozcvička přesunula na zánovní cyklostezku u Lidlu a lidé se začali přidávat. Nejdříve pět, osm, pak třináct i osmnáct běžců. Čím více se skupina Rozběhej Litvínov dostávala do povědomí veřejnosti, tím více lidí se k ní připojovalo. Buď jen na facebooku nebo i fyzicky při rozcvičkách. Postupně tak vznikl fenomén nedělní ranní rozcvičky, který až na pár výjimek funguje do dnešních dnů a nepřekvapí ani účastí okolo 50 aktivních běžců. V chladnějších měsících kdy se později rozednívá startují ranní rozcvičky každou neděli v 10:00, v ostatích obdobích je to o hodinu dříve. Čas rozcvičky je vždy upřesněn na pozvánce nebo v události na facebooku.

V průběhu existence se k Davidovi na pozici jakéhosi „provozního manažera“ přidal jeho kamarád Petr Koukal. Společně tak oba Rozběhej Litvínov spravují, organizují a vedou. Nedlouho po Petrově připojení vzniklo oficiální logo skupiny a první kolekce oblečení. Trička, tílka a mikiny můžete na našich členech vídat velmi pravidelně. Díky oblibě jsme začali přidávat i další produkty, jako třeba hrnky nebo náramky. V rozvoji suvenýrů chceme i do budoucna pokračovat.

Mezi jednotlivými členy skupiny začala postupně vznikat nová přátelství a propojení a ti nejaktivnější se později začali nazývat Běžeckou rodinou, což je pro vztahy v naší skupině velmi příznačné. Snažíme se naše vztahy a přátelství utužovat i mimo běžecké okurhy, proto jsme v prosinci 2016 uspořádali také 1. vánoční večírek, který se jistě stane tradicí.

V prvním roce naší existence máme za sebou pár povedených akcí. Jako účastníci jsme byli součástí Běhu pro nemocnou Natálku, který organizovala litvínovská knihovna. Sami jsme pak organizovali mikulášský večerní běh s čelovkami pro děti nebo vánoční běh do psího útulku, kde jsme opuštěné psy obdarovali různými pamlsky. V budoucnu chceme v těchto či podobných akcích rozhodně pokračovat.

V naší Běžecké rodině rádi uvítáme každého, kdo má zájem o běh, poznávání nových lidí a chce směřovat ke zdravějšímu životnímu stylu. A nemusíte se bát, že bychom vás nechali na holičkách. Běhají s námi děti, které by svůj věk ukázaly na prstech jedné ruky i starší ročníky. Naším heslem totiž je NIKDO NEDOBĚHNE POSLEDNÍ a za tím si stojíme!